Haber

Bakan Bilgin’den SGK’deki yolsuzluk açıklaması: Sadece bir iddia değil

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) birtakım yolsuzluk tezlerine ait konuştu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, SGK’de ilaç ve tıbbi aygıt ödemelerine ait bir yolsuzluk soruşturması olduğuna, evrakta eski SGK lideri, daire liderlerinin isminin geçtiğine işaret ederek zararın ne kadar olduğunu sordu.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran Alım, şu karşılığı verdi: “Geçen sene de bahsetmiştim, onu bir arkadaşımız hatırlattı. Nedir o? Yolsuzluk. SGK’yle ilgili böyle bir iddia vardı. Bu sadece bir iddia değil, bizim müfettişlerimizin de bize yansıttığı, getirdiği… Bir hukukçu arkadaşımızı görevlendirdim. O arkadaşımız didik didik etti ve oradaki yolsuzluk hadisesine bulaşmış adamların tamamıyla ilgili suç duyusunda bulundu.”

‘SORUMLULARI YARGIYA HESAP VERECEKLER, BAZI GÖREVLİLERİ DE BEN İŞTEN ATTIM’

“Rakam var mı?” diye soran Bulut’a karşılık veren Alım, “Oradaki rakam 1 milyar civarında. Sorumluları yargıya hesap verecekler, bazı görevlileri de ben işten attım” dedi. Konunu yargıya intikal ettiğini ve isim vermeyeceğini söyleyen Alım, “Süleyman Bey’le (Süleyman Soylu) ilgili o soruşturma dosyasında hiçbir şey yok. Süleyman Bey’in akrabası olduğu iddia edilen hiç birisi de yok o soruşturma dosyasında” dedi.

Suçluları attığını ve savcılığa verdiğini belirten Alım, “Dosyanın arkası gelecek, nerelere ulaşırsa kime ulaşırsa” açıklaması yaptı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz yıl YouTube kanalı 140journos’un “Veba” adlı belgeselinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında kavga çıktığı iddia edilmişti. İsmi açıklanmayan üst düzey bir bürokrat Koca-Soylu kavgasına ilişkin olarak, “Ankara’da siyasetçilerin ticari irtibatları var. Süleyman Soylu ile kardeşi medikal bölümünde iş yapıyorlar bu ortada anlayacağınız iki taraf ortasındaki arbede çok büyük” tabirlerini kullanmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun medikal işi yaptığı iddia edilen kuzeni Mehmet Soylu’nun kamudan aldığı ihaleleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşımıştı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Emir, Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu RD Global/Invamed firmasıyla, bir müddettir hastanelere tıbbi sarf materyal sattığını söz etmişti.

Emir soru önergesinde, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu da ortağı olduğu ve yönetim kurulu üyeliğini yürüttüğü RD Global/Invamed şirketiyle hastanelere tıbbi sarf malzeme satmaya devam ediyor. Son aldıkları iki ihalenin toplam bedeli ise 10 milyon TL’yi buluyor. Devlet Gereç Ofisi’nin 4 Ocak’ta açtığı 1 milyon 487 bin TL’lik muhtelif sarf malzeme ihalesi ile ile 4 Şubat’ta açılan 7 milyon 978 bin 979 TL’lik muhtelif tıbbi sarf malzeme ihalesi yine RD Global/Invamed şirketine gitti” ifadelerini kullanmıştı.

İddiaların ardından RG Global şirketinden açıklama yapılmıştı ve yönetim kurulu üyesi olan Mehmet Soylu’nun 28 Mayıs 2021’de sağlık problemleri gerekçesiyle istifa ettiği belirtilmişti.

Şirketten yapılan açıklamada, “Şirket amaçlarımız dahilinde, sadece Ar-Ge faaliyetleri ve tıbbi cihaz üretimi yapılmakta, bu sebeple herhangi bir şekilde son kullanıcı olan kamu hastanelerine ve özel hastanelere satış yapılmamaktadır. Şirketlerimizin hiçbirinde, Sayın Mehmet Soylu’nun ortaklığı bulunmamaktadır” denilmişti.

‘DOĞRUYSA 10 KATINI BAĞIŞLARIZ’

Şirket daha sonra yaptığı bir öbür açıklamada, “İddia ettiğiniz üzere rastgele bir haksız çıkar var ise, SGK’ya ya da farklı kurum kuruluş ya da bir şirkete argümanlarına bahis olan eser fatura edildi ise, bu bedelin 10 katını SMA, MS ve ALS’li hastalarımıza bağış yapmayı taahhüt ediyoruz. Ama bu türlü bir durum yok ise, kamuoyunda yarattığınız algı bedeli kadar meblağı siz SMA, MS ve ALS’li hastalarımıza bağış yapar mısınız? Invamed – RD Küresel tüm dünyadaki hastalara şifa olmak için vardır. Bu polemiklerden kazanılan paranın dahi SMA, MS ve ALS’li hastaların tedavisi için kullanılmasını istemektedir” sözleri kullanılmıştı.

Bu savlardan 1 yıl sonra Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, ‘ilaç ve tıbbi cihaz soruşturması’ kapsamında Toplumsal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) ziyana uğratan süreçlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulduğunu açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu