Teknoloji

Çeyreklik verilere göre Apple dahil tüm telefon devleri düştü; sadece Samsung gülü

Yılın ilk çeyreğinde de akıllı telefon pazarındaki liderliğini sürdüren Samsung, bir önceki çeyreğe göre ilk 5’te pazar payı artışı yaşayan tek üretici oldu.Apple dahil diğer şirketler bu çeyrekte pazar payı kaybetse de Samsung, yeni amiral gemisi telefonları sayesinde bu çeyrekten başarılı bir şekilde çıkmayı başardı.

TrendForce tarafından yayınlanan yeni pazar bilgileri, Samsung’un 2023’ün ilk çeyreğinde %24,6’lık bir payla akıllı telefon pazarının lideri olduğunu gösteriyor. Payı bir önceki çeyreğe göre %5,5 arttı.Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7’lik düşüş var.

Apple, ilk çeyrekte %21,3’lük pazar payıyla en büyük ikinci üretici oldu. Bir önceki çeyreğe göre pazar payı %27,5, pazar payı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,9 azaldı. İki teknoloji devi Oppo (%10,7 pazar payı), Xiaomi (%10,6) ve Bunu Vivo (%8,0) takip etti.

TrendForce

Samsung’un imdadına Galaxy S23 serisi yetişti

Küresel ekonomik kriz nedeniyle tüm büyük akıllı telefon üreticilerinin 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın ilk çeyreğine göre düşüş yaşadığını belirtmek gerekiyor. Aslında geçtiğimiz iki çeyreğe baktığımızda Samsung’un oldukça iyi performans gösterdiğini görebiliriz.

Küresel pazar açısından bakıldığında, yılın ilk çeyreğinde dünya çapındaki akıllı telefon üretim hacminin sadece 250 milyon adet olduğu tahmin ediliyor. Bu, 2014’ten bu yana en düşük çeyrek üretimi ve tüm üreticilerin toplamı. Bir yıl öncesine göre %19,5 daha az.

Samsung 61,5 milyon adede ulaşarak bu çeyrekte büyük ölçüde Galaxy S23 serisi sayesinde pazar payı kazanan tek üretici oldu. TrendForce, Galaxy S23’ün şirkete 2023’ün ilk çeyreğinde yardımcı olduğunu ancak yeni modellere olan talebin azalmasıyla birlikte ikinci çeyrekte akıllı telefon üretiminin yaklaşık %10 düşeceğini iddia ediyor.

2023’ün devamında işler iyiye mi gidecek yoksa kötüye mi gidecek hep birlikte göreceğiz. Samsung’un Temmuz ayı sonunda iki yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5’i tanıtması bekleniyor. Ancak bunların şirkete bir faydası olur mu? pazardaki konumunu güçlendirmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu