Haber

CHP’li Başarır: Anayasa Mahkemesi Başkanını tebrik ediyorum, Erdoğan’ın gözünün içine bakarak konuştu

CHP Kümelenme Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Ali Bakanlık Başarır da, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın konuşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başarır şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi Başkanı bir kez daha, bir adamın, Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzüne, gözlerine bakarak, Anayasa Mahkemesi kararlarının tartışılmayacağını, bireysel hırslarla uygulanmamasının külfet olduğunu söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanını tebrik ediyorum çünkü Anayasa Mahkemesi kararları kabul edilmezse, Anayasa iptal edilirse, Anayasaya aykırı ise, biat etmiş bir Cumhurbaşkanı varsa, yüzü kızarmazsa. Bu konuşmayı dinlerken o başkanı tebrik ediyorum. Yargı birbirine rakip olabilecek bir organ değildir. Bugün Anayasa Mahkemesi’nde tören var. Herkes orada, devlet orada, Cumhurbaşkanı orada ama Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca orada. “Hayır. Neden? Çünkü Anayasa Mahkemesini tanımıyor, başkanını tanımıyor, kararını tanımıyor. Buradan Yargıtay üyelerine sesleniyorum, buna izin vermeyin.”

Ne oldu?

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Yargıtay Salonu’nda yemin töreni düzenlendi. Törende Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan da bir konuşma yaptı.

Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararının uygulanmamasına ilişkin tartışmaların ardından ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yan yana gelen Arslan, “Anayasal ve hukuki hiçbir dayanağı ve dayanağı yok” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara görüş ve yorum farklılıkları nedeniyle uyulmadığı gerekçesiyle “Anayasa Mahkemesi’nin karar ve yorumlarını elbette beğenmeyebiliriz, katılmayabiliriz ancak bunların uygulanması anayasal zorunluluktur.” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu