Ekonomi

Deprem bölgesine 76 milyar TL hasar ödemesi

Afetlerin meydana geldiği illerde sigortalılık oranının yüzde 17-20 arasında, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) sigortalılık oranının ise yüzde 49 olduğunu belirten Benli, depremden sonra bir de deprem yaşandığına dikkat çekti. toplam 66 bin hasar belgesi. Sektörün bu hasar belgeleriyle ilgili önlem aldığını belirten Benli, “İlk tespitte özel sektöre sigortalıya toplam 76 milyar lira hasar ödemesi olduğunu hesapladık. Bunun yaklaşık 2,5-3 milyarı ödendi” dedi.

Hayat sigortaları ile ilgili bilgilerin Sigorta Bilgi Merkezi’nden şube ile paylaşılacağını ve kişilerin başvuru yapmak zorunda kalmayacağını belirten Benli, “Hayat sigortaları için yaklaşık 1 milyar lira ödememiz gerekecek. Sigorta Bilgi Merkezi verileri toplu olarak indireceği için bildirime gerek kalmayacak.”

Deprem bölgesindeki hasarlı araçların durumu hakkında da konuşan Benli, “Deprem bölgesinde tanınmayan araçlar var. Bunlar da sahadaki eksperlerimiz ve hasar personelimiz tarafından plaka ve şase numaralarından tespit edilerek dosyalar açılarak sigortalıya ulaşılarak ödemesi yapılmaya çalışılır. Haziran ayı sonunda sigorta sektörünün ticari olanlar da dahil olmak üzere hasarlarının yüzde 95’ini ödeyebileceğini tahmin ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu