Haber

Doğadaki atık logları işleyerek sanat eserine dönüştürüyor.

Kütahya’da ressamlık ve taş boyama sanatçısı olan Tevfik Solmaz, doğadaki atık kütükleri işleyerek sanat eserine dönüştürüyor.

Kent Konseyi Sanat Merkezi’nde birçok esere imza atan Solmaz, atölyesinde atık kütüklerinden yaptığı süs eşyalarını sergiliyor.

Çalışmalarını doğaya zarar vermeden yarattığını ve buna büyük özen gösterdiğini belirten Solmaz, “Kütükleri kesip bir yıl gölgede kurutuyorum, ardından çeşitli figür ve desenler çiziyorum. Sonra vernikliyorum. Bunlarla. , levha altı, mum gibi aletler yapılır.Ama bunu sanatla kullanmıyorum.İlgili işler olarak görüyorum.Bunlar masaya konulabilir.Duvara asılabilir.Kütüğün de büyük bir çalışma alanı Ceviz ağacı ile çalışıyorum.Özellikle kabuk kısmının daha detaylı olmasını istiyorum.Ağaç çabuk kesildikten sonra üzerinde desen kalmıyor.Çatlamaması için bir yıl kuruması gerekiyor.Ağaçlar “I zemini zımparalıyorum, düzeltiyorum ve sonra boyuyorum. Bu işlemler çok zaman alıyor. Kütahya’da atılan ağaçları alıp sanat eserine dönüştürüyorum” dedi.

Tevfik Solmaz, doğaya çıktığı zaman sel ve dere yataklarında ya da ormanlarda kök saldığını belirterek, “Ardıç, zakkum ve söğüt kullanıyorum. 4 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. En büyük hayalim eserlerimden oluşan bir stant açmak ve bu sanatı başkalarına öğretmek” dedi.

Solmaz, atölyesinde sanata dönüştürdüğü ‘atık ağaç resimlerini’ sergilediğini sözlerine ekledi. – KÜTAHYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu