Haber

EuroAkdeniz Zirvesi’nin sonuç bildirgesi yayınlandı

Akdeniz’e kıyısı olan 9 Avrupa Birliği ülkesinin katıldığı Avrupa-Akdeniz Zirvesi’nin (EU-MED9) sonuç bildirgesinde, Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı enerji krizi ve ekonomik sorunlara karşı ortak politikalar geliştirilmesi çağrısı yapıldı.

İspanya’nın Alicante kentinde düzenlenen ve İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Malta, Hırvatistan, Portekiz, Slovenya devlet veya hükümet başkanlarının (İtalya adına Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin katıldığı) katıldığı EU-MED9 sonrası ortak bildiri yayınlandı .

“Alicante Deklarasyonu” adı altında yayınlanan nihai bildiride 9 ülke, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidar şantajına bel bağlamamak için doğal gaza tavan fiyat belirleme ve Rusya’nın fosil yakıtlarına alternatifleri teşvik etme” konusunda mutabık kaldı.

Açıklamada, “Ukrayna’nın insani yardım da dahil olmak üzere genel, ekonomik, askeri, sosyal ve mali dayanıklılığına güçlü destek sağlamaya devam etme kararlılığımızı yineliyoruz” denildi. ” denildi.

Açıklamada, Kıbrıs Rum Devleti’nin Doğu Akdeniz’deki tezlerini savunan bir paragrafa da yer verilerek, Haziran 2022 ve önceki Avrupa Konseyi kararlarına atıfta bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu