Ekonomi

Hidrojen firmaları ABD vergi kredisi kurallarının gevşetilmesini istiyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde hidrojen projeleri başlatmayı hedefleyen şirketler, Hazine Bakanlığı’ndan yeni ABD vergi kredileri için çevresel önkoşulları basitleştirmesini istiyor. Bu talep, önerilen mevcut gerekliliklerin gelişmekte olan hidrojen endüstrisinin büyümesini engelleyebileceği yönündeki endişelerin ortasında geldi.

Hazine ve İç Gelir Servisi tarafından bu hafta düzenlenen oturumlarda sektör temsilcileri, Temiz Hidrojen Üretimi veya 45V vergi kredisi için Aralık ayında yayınlanan yönergeleri tartıştı. 2022 Enflasyonu Düşürme Yasası ile getirilen bu teşvik, temiz hidrojen üretimi için 10 yıllık bir avantaj sunmakta ve kilogram başına 3.00 dolara kadar destek sağlamaktadır.

Vergi kredisi, hem proje geliştirmeye hevesli endüstri gruplarının hem de hidrojen projelerindeki artışın istemeden daha yüksek enerji tüketimine ve daha fazla sera gazı emisyonuna yol açabileceğinden korkan çevre savunucularının büyük ilgisini çekti.

Hazine’nin mevcut önerisi, 45V kredisi isteyen hidrojen üreticilerinin, hidrojen projesiyle aynı bölgeden temin edilen yeni inşa edilmiş temiz elektrik kullandıklarını göstermelerini zorunlu kılıyor. Ayrıca, elektriğin hidrojen üretimiyle eş zamanlı olarak üretildiğini de doğrulamaları gerekiyor.

Avustralyalı Fortescue şirketi, bu şartların Kuzeybatı Pasifik’te üzerinde çalıştığı ve geçen yıl Enerji Bakanlığı’ndan destek alan bir projeyi olumsuz etkileyebileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Fortescue Kuzey Amerika CEO’su Andrew Vesey duruşmada, yatırımlarının, ihtiyaç fazlası hidroelektrik ve diğer yenilenebilir kaynakların bir kombinasyonunu kullanma planları nedeniyle vergi kredisine hak kazanamayabileceğini belirtti.

Yakıt Pili ve Hidrojen Enerjisi Derneği Başkanı Frank Wolak, mevcut gerekliliklerin yatırımcıların hidrojen projelerine olan ilgisini azalttığını belirtti. Sektör grubu, kılavuzun son halini almasından önce başlatılan projelerin muaf tutulmasını önerdi.

Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından desteklenen Midwest hidrojen merkezinin CEO’su Dorothy Davidson, Hazine’nin projelerin güçlerinin en az %10’unu nükleer enerji gibi mevcut sıfır karbon kaynaklarından elde etmelerine izin vermesini ve ayrıca çiftliklerden ve çöp sahalarından elde edilen yenilenebilir doğal gaz kullanımına da izin vermesini önerdi. Ortabatı merkezi hem nükleer enerjiye hem de doğal gaza dayanıyor.

Bazı şirketler daha yumuşak kurallar için bastırırken, yeşil hidrojen firmaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere diğerleri IRS’yi katı gereklilikleri sürdürmeye çağırdı.

Mississippi’de bir projesi olan yeşil hidrojen şirketi Hy Stor’un baş ticari sorumlusu Claire Behar, Biden Yönetiminin iklim hedeflerine ulaşmada ve hidrojen endüstrisinin güvenilirliğini korumada sıkı bölüm 45V kurallarının önemini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu