Haber

İsveç Dışişleri Bakanı İslamofobi ve nefret suçlarını kınadı

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin Kur’an-ı Kerim’e yönelik saygısızlığı ve İslami inanç ve sembollere yönelik aşağılayıcı eylemleri yaşadığını ve kınadığını belirtti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsveç Dışişleri Bakanı Billström, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib’i telefonla aradı.

Görüşmede İsveç Bakanı Billström, ülkesinin Kuran’a saygısızlığı ve İslami inanç ve sembollere yönelik aşağılayıcı eylemleri yaşadığını belirterek, kınadığını söyledi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Buhabib, İsveç’in tutumundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, artan İslamofobi ve nefret suçlarının önlenmesi için ek ve pratik adımlar atılmasını talep etti.

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Mescidi önünde polis nezaretinde Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bunun üzerine Lübnan’ın birçok şehrinde İsveç karşıtı protestolar düzenlendi ve İsveç’in Beyrut Büyükelçisi Ann Dismorr’un planlı bir tatil için ülkeyi terk ettiği belirtildi.

haber-selcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu