Haber

Madrid Havalimanı’nda Çevre Aktivistlerinin Eylemi

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Aldolfo Suarez Barajas Havalimanı’nda iki çevre aktivisti ellerini pistin asfaltına yapıştırarak hava trafiğini kısa süreliğine durdurdu.

Çevreci “Futuro Vegetal” grubuna mensup olduklarını beyan eden iki kadın, bugün saat 06.00’da (07.00 TSI) Madrid’deki uluslararası havaalanında protesto gösterisi yaptı.

Uçakların bulunduğu alana gizlice giren iki aktivist, ülkede 23 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlere atıfta bulunarak “Sendikalı insanlar partisiz çalışır” yazılı pankart açtıktan sonra “32R” kodlu piste oturup ellerini asfalta yapıştırdı.

Futuro Vegetal’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, eylemin amacının İspanyol halkına iklim değişikliği krizinin sonuçlarına karşı çağrı yapmak olduğu belirtilerek, “Arkadaşlarımız Madrid-Barajas Havalimanı’nın güvenliğinden kaçarak piste ulaştı ve hava trafiğini engellemek için ellerini asfalta yapıştırdı.” ifadesi kullanıldı.

Havalimanındaki kontrol kulesinin durumu fark etmesi üzerine hızla olay yerine giden jandarmanın eylemcilerin eylemine son verdiği bildirildi.

Havalimanı yönetimi, eylemin ciddi bir aksamaya yol açmadığını ve uçak inişlerinin “32R” yerine “32L” pistine yönlendirildiğini açıkladı.

Mevcut maddelere göre “sivil havacılık güvenliğini, insan hayatını tehdit etmek ve maddi zarara uğratmak” suçlamasıyla gözaltına alınan ve hakkında soruşturma açılan aktivistlere 45 bin euro ile 225 bin euro arasında para cezası verilebileceği belirtildi.

Futuro Vegetal, geçtiğimiz aylarda Madrid’deki Prado Müzesi ve Parlamento binasının önüne ellerini uzatarak iklim değişikliğine dikkat çekmek için benzer eylemlerde bulunmuştu.

haberkibriscik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu