Sağlık

Parmak çıtlatmak kireçlenmeye neden olur mu? Sürekli parmak şıklatmanın zararları

Pek çok kişiye çok iyi gelen bir alışkanlık olan parmak şıklatma, insanların stresli ve canlarının sıkıldığı zamanlarda daha fazla kendini gösterebiliyor. Parmak şıklatma, gerilim ve korkuyla baş etmenin alternatif bir yolu olabilir. Peki bu alışkanlık kalıcı hale geldiğinde hep kireçlenmeye ve eklemlere zarar verir mi diye merak ediyorsanız buyurun yazımıza…

SÜREKLİ PARMAK İLE ATIŞTIRMAK ZARARLI MIDIR?

Parmak eklemlerini çıtlatmanın eklem çevresindeki kıkırdak yapıya zarar vereceği ülke genelinde bilinmektedir. Parmak çıtlatma sırasında bağlarda veya kıkırdak yapıda gelişigüzel bir zorlanma olmaz ve ses oluşumu bu etkiyi artırmaz. Bu nedenle parmak çıtlatmanın eklem yapısı üzerinde bilinen önemli bir olumsuz etkisi yoktur.

Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalara göre parmak şaklatmak israf edilen bir alışkanlık değildir. Yaşlı popülasyonda yapılan başka bir çalışmada parmak çıtlatma alışkanlığı olan ve olmayanların parmak eklem yapısı incelendiğinde kıkırdak aşınması (kireçlenme) açısından rastgele bir farkın gözlenmediği ortaya çıkmıştır.

PARMAK çıtlatmak kireçlenmeye neden olur mu?

Derz yüzeylerinin birbirinden hızla ayrılması sonucu, derz üzerindeki basınçla patlayan küçük gaz kabarcıkları parmak çatlamasını ortaya çıkarır. Parmak şıklatma tik haline geldiğinde bağların gevşemesi nedeniyle elin kavrama gücünde azalma meydana gelebilir.


Yapılan araştırmalara göre parmak şıklatan kişilerin eklemlerindeki şişlik ya da iltihaplanma gibi sorunların, yapmayanlara göre daha fazla görülmediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca parmak çıtlatanların eklemlerinde kireçlenme oluşacağına yaygın olarak inanılsa da bunu kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

Artritli kişilerin eklemlerindeki mevcut kıkırdak hasar gördüğünden ortada bir parmak çıtlar. Ancak bu, hasarın nedeni değil sonucudur. Kireçlenme nedenlerinin ortasında yaşlılık, genetik faktörler, eldeki yaralanma, uzun ömür, ağır el işi gibi faktörler sıralanıyor.

umraniye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu