Ekonomi

Siro, ICBC Turkey ile uzun vadeli yatırım kredisi anlaşması imzaladı

Togg ve Farasis Enerji’nin iştiraki olarak saf enerji depolama çözümleri geliştirmek amacıyla kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri, China Industrial and Commercial Bank ICBC Turkey ile 400 milyon Yuan tutarında kredi anlaşması imzaladı. Dünyanın sürdürülebilirliği için net sıfır hedeflerine hizmet eden Siro, bu finansmanı batarya hücreleri de dahil olmak üzere Ar-Ge ve üretim yapacağı yeni yerleşkesindeki inşaat, makine ve ekipman yatırımları kapsamında kullanacak.

Türkiye ve çevre ülkelerde otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalara yönelik güç depolama çözümleri geliştirmek amacıyla Togg ve Farasis Enerji’nin yüzde 50-50 ortak girişimi olarak kurduğu Siro, China Industrial and Commercial Bank ICBC Turkey ile sektöre ivme kazandıracak değerli bir kredi anlaşması imzaladı. yatırımları. Gebze Bilişim Vadisi’ndeki Siro yönetim merkezinde düzenlenen imza törenine Siro ve ICBC yöneticileri ile Çin’in İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong katıldı. Anlaşmaya göre Siro, ICBC Turkey’den sağlanan 2 yılı ödemesiz, toplam 5 yıl vadeli 400 milyon Yuan (yaklaşık 50 milyon Euro) tutarındaki krediyi kullanacak. Saf enerji dönüşümünün değerli bir oyuncusu olacak Siro, bu “yeşil” finansmanı, batarya hücreleri de dahil olmak üzere Ar-Ge ve üretim yapacağı yeni yerleşkesinde inşaat, makine ve ekipman yatırımları kapsamında kullanacak.

 

“Bölgenin önde gelen enerji depolama oyuncularından biri olma hedefiyle çalışıyoruz”

İmza töreninde konuşan Siro Commercial Genel Müdürü Naci Özgür Özel, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ICBC Turkey ile yatırımın finansmanına katkı sağlayacak uzun vadeli kredi anlaşması imzalamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. saf güç depolama teknolojilerinin geliştirilip üretildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ocak 2023’ten bu yana Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki Siro Akü Teknoloji Merkezi’nde akü modülleri ve paketleri üretiyoruz. 24 Nisan’da inşaat başlangıç ​​törenini gerçekleştirdiğimiz Gemlik’teki Akü Geliştirme ve Üretim Yerleşkemizin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor hız. 2024 yılı sonunda yerleşkemize taşınarak, 2026 yılında başlayacak hücre üretimiyle Türkiye ve Avrupa dahil geniş coğrafyanın önde gelen enerji depolama oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz. ICBC Turkey ile yaptığımız bu anlaşma, ülkemiz açısından çok değerli. bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştırıyor. Siro Akü Geliştirme ve Üretim Kampüsü’ndeki inşaat, makine ve ekipman yatırımlarımızda bu ‘yeşil finansmanı’ kullanarak mikro mobilite, endüstriyel uygulamalar, deniz araçları, yenilenebilir enerjiye yönelik sabit güç depolama gibi uygulamalarımızı genişletebileceğiz e-mobilitenin yanı sıra Türkiye’de ve çevremizde. 120 ülkeye yayılmayı hedefliyoruz. “Güçlü işbirlikleriyle bölgenin önde gelen enerji depolama oyuncularından biri olma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz.”

 

“Uzun vadeli, katma değeri yüksek, istihdam artırıcı projelere yenilikçi bir örnek”

ICBC Türkiye Yönetim Kurulu Lideri Qian Hou da Siro ile finansal iş birliğine imza atmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Küresel sürdürülebilirlik vizyonumuz ve Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirme misyonumuz kapsamında değerli bir iş birliğini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Siro’nun güç dönüşümünü önemli ölçüde hızlandıracak bu yatırım, aynı zamanda yerli otomotiv yatırımının ayrılmaz bir parçası olarak Türkiye’nin teknolojik alanda uluslararası başarısının bir parçası olup, küresel rekabette kendini konumlandırıyor ve marka değerini artırıyor. Oldukça maliyetli olan bu iş birliğini, uzun vadeli, katma değeri yüksek, istihdamı artıran projelere sağladığımız finansman modelinin yenilikçi bir örneği olarak görüyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu