Ekonomi

Southwest Airlines, Boeing’deki Zorluklar ve Stok Düşüşleri Nedeniyle 2024’te Kapasite Azaltımı Planlıyor

Southwest Airlines’ın (LUV) hisse senedi değeri, ekonomik havayolu şirketinin uçuş sayısını azaltmayı ve özellikle 2024 yılının ikinci yarısı için uçuş programlarını değiştirmeyi planladığını açıklamasının ardından Salı günü piyasa açılmadan önceki işlem seansında %6,7’nin üzerinde düştü.

Havayolu şirketinin açıklamasına göre bu değişiklikler Boeing’de (BA) süregelen zorluklara ve uçak teslimat programının öngörülemezliğine bir tepki niteliğinde.

Boeing, uçak teslimatlarına ilişkin projeksiyonunu revize ederek, havayolu şirketine 2024 yılında 46 adet 737-8 model uçak beklediğini ve bu sayının başlangıçta planlanan 79 adet 737 MAX model uçaktan daha az olduğunu bildirdi.

Havayolu, “Southwest şu anda herhangi bir 737-7 model uçak almayacağı temelinde planlama yapıyor ve ayrıca mevcut sertifikasyon durumları göz önüne alındığında bu yıl hizmete girecek herhangi bir MAX-7 model uçağa da güvenmiyor” dedi.

Havayolu, bu eylemin 2024 yılının tamamı için bir önceki yıla kıyasla havayolunun planlanan kapasite artışında muhtemelen en az yüzde bir puanlık bir azalmaya yol açacağını öngörüyor.

Sonuç olarak havayolu, sermaye harcamalarına ilişkin beklentileri de dahil olmak üzere 2024 yılının tamamına ilişkin projeksiyonlarını da yeniden değerlendiriyor.

Southwest, 25 Nisan 2024 tarihinde 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçların açıklanmasıyla birlikte 2024 yılının tamamı için güncellenmiş projeksiyonlar sunacaktır.

Bu metin yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu