Haber

Tedavi altına alınan kerkenez özgürlüğüne kanat çırptı

Antalya Doğal Yaşam Parkı’nın klinik kısmında bir süredir tedavi altına alınan ve rehabilitasyon süreçleri tamamlanan kerkenez türü kuş doğaya bırakıldı.

Antalya Doğal Yaşam Parkı, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla doğal yaşamın sürdürülebilirliğine katkı sağlamaya devam ediyor. Antalya Doğal Yaşam Parkı ekipleri, Serik bölgesinde yaralı halde bulunan Kestrel cinsi kuşu yeniden doğayla buluşturdu. Bir süre parkın klinik bölümünde tedavi altına alınan kerkenez türü kuş, başarılı bir rehabilitasyon sürecinin ardından doğadaki özgürlüğüne kavuştu.

 

KUYRUKLU BAYKUŞLAR GECE YAYINLANDI

Bir süredir tedavi altına alınan iki Alaca Baykuş’un gece saatlerinde taburculuğu yapıldı. Alaca Baykuşlar, vücut ağırlıklarının yüzde 5’ini oluşturan gözleri sayesinde geceleri avlanmaya alışkın oldukları için geceleri doğa ile buluşturulur. Bu nedenle Alaca Baykuşlar geceleri doğaya salınıyordu.

 

BAŞARIYLA UÇUŞ YAPILDI

Antalya Doğal Yaşam Parkı Müdürü Veteriner Hekim Dr. Aygül Arsun, tedavinin ardından serbest bırakılan Kerkenez kuşunun başarılı bir şekilde uçtuğunu belirterek, “Serik bölgesinden Yaban Hayatı Parkımıza getirilen ve tedavisi süren Kerkenez kuşumuzun salıverilme sürecini gerçekleştirdik. tamamlanmıştı. Güzel bir uçuşla doğal ortamında özgürlüğüne kavuştu. Parkımız ormanlık bir alanda ve bu kuşların yaşam alanı içinde olduğu için bu alana salınmasını uygun gördük.”

 

EBABİL KUŞLARININ TEDAVİLERİ DEVAM EDİYOR

Antalya Doğal Yaşam Parkı Müdürü Dr. Aygül Arsun, Ebabil kuşlarının doğal yapıları gereği yüksek rakımlı bir konumdan doğa ile buluşturulacağını belirtti. Şu an için uçuş çalışmalarının kapalı ortamda yapıldığını belirten Arsun, “2 adet Ebabil kuşumuz için uçuş tatbikatı yapılacak. Şimdilik iç mekanda uçma yeteneklerini gözlemliyoruz. Tedavileri tamamen tamamlandıktan sonra doğayla buluşmaları için yüksek bir yerden salınacaklar” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu