Ekonomi

Tesla, hissedar oylaması endişeleri arasında Musk’ın maaşını destekliyor

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA), CEO Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık önemli ödeme paketini destekleyerek yeni bir tazminat anlaşmasının hissedarlar için daha yüksek maliyetlerle sonuçlanacağını vurguladı. Bu duruş, geçtiğimiz hafta Institutional Shareholder Services (ISS) tarafından yapılan ve ödemeyi “aşırı” olarak nitelendiren ve 13 Haziran’da yapılacak yıllık toplantı öncesinde hissedarlara sunulan “ya hep ya hiç” seçeneğini sorgulayan eleştirilerin ardından geldi.

Elektrikli araç devi, Musk’ın şirketin piyasa değerine ve operasyonel başarılarına bağlı olan ücretinin önemli hissedar değeri yaratılmasını teşvik ettiğini savunuyor. İlk olarak 2018 yılında onaylanan ücret yapısına yakın zamanda Delaware mahkemesinde itiraz edilmişti. Bunun ardından Tesla, kuruluş eyaletini Teksas olarak değiştirmeyi araştırıyor.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada Tesla, ISS’in tavsiyesini “teknik bir yanlış anlaşılmaya” bağladı. Şirket, ISS’nin Tesla’nın Musk’ın liderliği altındaki güçlü performansını kabul etmesine rağmen, Delaware yasası uyarınca tam onaylamanın, hissedarların teklifi tamamen kabul etmesi veya reddetmesi gerektiği anlamına geldiğini vurguladı.

Tesla, 2018 ödülüne benzer yeni bir tazminat sözleşmesinin hazırlanmasının, başlangıçta kabul edilen 2,3 milyar dolarlık ücretten keskin bir artışla 25 milyar doları aşan bir muhasebe giderine yol açabileceği konusunda uyardı. Şirketin hissedarlara mesajı netti: “Anlaşma anlaşma olmalıdır. O pazarlığın kendi payına düşen kısmını yerine getirdi. Bizim de kendi payımıza düşeni yerine getirme zamanımız geldi.” Açıklama, ISS tarafından dile getirilen endişelere rağmen Tesla’nın Musk’ın şirkete ve yatırımcılarına kattığı değere olan inancının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberyahsihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu