Haber

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu Batı Trakya ziyaretinde düzensiz göç konusunu ele aldı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, “Yasadışı göçle mücadele sorunu hem Avrupa hem de Yunanistan için çok önemli bir sınavdır.” söz konusu.

Batı Trakya’ya iki günlük bir ziyarette bulunan Sakelaropulu, kendisine fahri doktora unvanı verilen Gümülcine’deki Dimokritio Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada sistemsiz göç konusuna değindi.

Yunanistan’ın önceliğinin Avrupa Birliği (AB) sınırlarını korumak olduğunu söyleyen Sakelaropulu, bunu yaparken insan hayatının değerinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Sakelaropulu, “Yasadışı göçle mücadele konusu hem Avrupa hem de Yunanistan için çok önemli bir sınavdır.” İfadesini kullandı.

Yunanistan’ın göç konusunda önemli bir sorumluluğu olduğunu savunan Sakelaropulu, şöyle konuştu:

“Bu sadece Yunanistan’ın veya Akdeniz’in meselesi değil, dayanışma içinde tüm Avrupa ailesinin sorumluluğudur. Avrupa Birliği ailesi, üçüncü devletlerle yakın iş birliği içinde, temel değerlere sadık kalarak bu açık yarayı sarmalıdır.” ve temsil ettiği idealler. Kaçakçıların insanlık dışı eylemlerine hoşgörü gösterilmemelidir.”

Sakelaropulu, yaz aylarında bölgede meydana gelen yangınlarla ilgili çevre bilinci ve ekolojik duyarlılık oluşturmanın sadece öncelik olmadığını, siyasetin de çekirdeğini oluşturduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu