Haber

Yunanistan’da hükümete tepki: Mülteciler sadece istatistik değil

Mora’nın güneybatısında mültecileri taşıyan balıkçı teknesinin batması sonucu 78 kişi hayatını kaybetti. Gemideki yolcu sayısı belirsizliğini korurken, denizde ve karada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Kayıp şahısları arama çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, denizde yürütülen operasyona bir Sahil Güvenlik gemisi, bir Donanma fırkateyni, bir helikopter ve bölgede bulunan 6 kıyı gemisi katıldı.

78 mültecinin cesetleri Atina’ya nakledildi. Otopsiler için incelemelerin Atina ve Pire sağlık servisleri tarafından yapılacağı belirtildi.

ÖN İNCELEME DEVAM EDİYOR

Kurtarılan 104 kişiden 43’ü Mısır kökenli, 5’i çocuk, 47’si Suriye kökenli, 3’ü çocuk, 12’si Pakistanlı ve 2’si Filistin kökenli. Kurtarılan kişiler arasında insan kaçakçılarının olup olmadığının tespiti amacıyla Kalamata Liman Başkanlığı tarafından yürütülen ön soruşturma sürüyor.

Kazadan sağ kurtulanlar geceyi Kalamata limanının önünde kurulan bir alanda geçirdiler. Hayatta kalanların yarın sabah başka bir konaklama tesisine nakledilmesi bekleniyor. Yetkili birimler, kimlik tespitinin yanı sıra kurtarılan kişilerin sağlık durumlarını da kontrol ederek nakil veya hastaneye yatırılmalarına karar veriyor.

28 KİŞİ HASTANEDE

Kalamata limanından hastaneye sevk edilen 34 kişiden 28’inin tedavisi sürüyor. Hastane yönetiminin ERT’ye verdiği bilgiye göre Kalamata hastanesinde durum yönetilebilir durumda; Hastane yaralıları sorunsuz bir şekilde kabul ederken, civar bölgelerdeki hastaneler de yaralıları almak ve ilk müdahaleyi yapmak için hazır bekliyor.

Öte yandan, İtalya, Mısır ve diğer ülkelerden insanlar, kazadan kurtulanların akrabalarını bulmalarına yardımcı olacak bilgileri arıyor. Liman Başkanlığında insan kaçakçılarının tespitine yönelik soruşturma süreci zanlıların sorgulanmasıyla devam ediyor.

ERT’ye göre 10 kişi sorgulanırken 3 veya 4 kişinin tutuklanma ihtimali gündemde. Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren ön sorgu için Kalamata Merkez Liman Başkanlığı’na sevk edilenlerin sayısının başlangıçta 3 olduğu açıklanırken, daha sonra bu sayı 8’e yükseldi. Soruşturmalar, Yüksek Mahkeme Savcısının talimatıyla, Yüksek Mahkeme Savcı Yardımcısı Bay George Economou tarafından yürütülmektedir.

“GEÇİCİ HÜKÜMET KAÇAKÇILARIN ARKASINA GİZLENİYOR”

Kalamata ve bölge açıklarında arama kurtarma çalışmaları sürerken, insan hakları savunucuları, Yunan basını ve yabancı basın organları, trajik kazayla ilgili yetkililerin resmi açıklamasının doğruluğunu sorguluyor. Efimerida ton Sintakton gazetesi konuyla ilgili yaptığı haberde, Yunanistan’ın geçici hükümetini “trajik gemi kazasında kaçakçıların sorumluluğunun arkasına saklanmakla” ve “mültecilerin yardım teklifini kabul etmeme bahanesinin arkasına saklanmakla” suçladı.

Gazete, hükümete şu soruları sordu: “Peloponez’in güneybatısında çok sayıda göçmeni barındıran bir geminin bulunduğunun Sahil Güvenlik Entegre Arama ve Kurtarma Uyum Merkezi’ne bildirildiği andan, bir helikopterin havalandığı ana kadar. Midilli’den geminin yerini tespit etmek için kurtarma operasyonu yapıldı. Neden denize indirilmedi? Tekne neden saatlerce kaderine terk edildi? Yüksek Komiserlik ve Güvenlik Konseyi’nin de vurguladığı gibi, Salı sabahı mülteci teknesi tehlikede miydi? Uluslararası Göç Örgütü, yoksa Yunan hükümeti ve Sahil Güvenlik’in iddia ettiği gibi tehlikede değil miydi?Aç ve susuz mülteciler, Yüzlercesi üst üste yığılmış aşırı yüklü bir teknede İtalya’ya fiili yolculuğuna devam edebildiler mi? diğer ve bilinmeyen bir numara muhtemelen ambarlardadır? Normal mi çalışıyordu? Sahil Güvenlik’e göre, dün öğleden sonra balıkçı teknesini havadan tespit eden Frontex’in tutumu ve sorumluluğu nedir?”

Hükümet kaynakları, yukarıdaki sorularla ilgili olarak mülteci botunun ‘gezilebilir’ olduğunu iddia ederken, Sahil Güvenlik yaptığı açıklamada, balıkçı teknesinin “sabit bir rota ve hızda seyrettiğinin” tespit edildiğini ve Çarşamba sabahı saat 01.40’a kadar bu şekilde devam ettiğini söyledi. batmadan kısa bir süre önce. devletler. Ancak bu açıklama “Alarm Telefonu” kuruluşunun verileriyle uyuşmamaktadır. Alarm Phone’a göre, tekne yaklaşık bir saat yirmi dakika içinde zar zor hareket etmişti.

Sahil Güvenlik ise yaptığı açıklamada mültecilerin farklı noktalarda yardımı reddettiklerine dikkat çekiyor. Aktivistler, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.

“MÜLTECİLER SAYGIYI HAK ETMEKTEDİR”

İnsan hakları savunucuları gibi Yunan muhalefet partileri de açıklamaları tatmin edici bulmayarak, Atina ve AB ülkelerinin göç ve iltica konularındaki tutumlarına sert tepki gösterdi. Bu arada Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde büyük gemi enkazı için protestolar düzenleniyor.

Dün Kalamata Limanı’nı ziyaret eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, insan hakları savunucularının tepki ve eleştirilerine maruz kaldı. Büyük kazada hükümetin rolüne değinen aktivistler, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’nın Evros-Meriç sınırında inşa edilen beton duvarın önünde fotoğraf çektirdiğini hatırlattı.

Ana muhalefet partisi SYRIZA’nın Atina’daki liderliği, hükümetin kazadaki rolünü sorgularken, konuyla ilgili yazılı bir açıklamayı kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamada, “Bu inanılmaz trajedi tüm Avrupa’yı sarstı. Maalesef tüm bulgular son yılların en büyük mülteci ve göç trajedilerinden biriyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Acıyı anlatacak kelime bulmak çok zor. Haksız yere kaybedilen onca can.Pylos, gemi enkazı,mülteci ve göç sorununun ağlayarak ve demagoji ile kolayca çözülemeyeceğini en dramatik şekilde bizlere hatırlattı.Devletler arası en karmaşık sorunlardan birinin kolay çözümü yok.Ama aynı zamanda bize şunu da hatırlatıyor: başka bir şey, daha değerli bir şey Göçmenler ve mülteciler “Bu sadece istatistik değil. Onlar saygıyı hak eden insanlar.”

KKE’DEN ‘İNSANLARI GÖÇE ZORLAYAN SİYASİ BASKILARLA MÜCADELE’ ÇAĞRISI

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Dimitri Koutsoumbas, Kalamata’da yaptığı açıklamada, “Bugün, AB’nin mülteci ve iltica Paktı’nda değişiklik yapılmasına ilişkin prosedürlerin tartışıldığı ve hızlandırıldığı bir dönemde buradayız; bu aynı zamanda Mültecilere Dair Cenevre Sözleşmesidir.Tarifi olmayan sonuçlar ve ağır baskılarla kesin olarak gömülmesi anlamına gelecektir.Ve tabii ki yabancıları bu sulu mezarlara götüren ve kayıplara neden olan suç kaçakçılığı şebekelerine karşı ‘iştahı’ daha da artacaktır. Kadınlar ve çocuklar Haksız emperyalist savaşları durdurun, devletlerin işgal ve işgaline son verin, İnsanları göçe ve Akdeniz’in sulu mezarına iten tüm siyasi baskılara, yoksulluğa ve açlığa son verme mücadelemizdir. daha iyi bir yaşam fırsatı yakalayın.’Onların kârı ya da bizim hayatımız’ sloganı her zamanki gibi güncel ve biz bu konuda netiz Tek bir yanıt veriyoruz: İnsanların hayatlarının yanındayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu