Teknoloji

Almanya Savunma Bakanı: Baltıklar’da hava polisliği için yeni bir format oluşturduk

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile bugün Berlin’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Pistorius yaptığı açıklamada, “Bir tarafta Almanya, İngiltere ve Kanada, diğer tarafta Litvanya, Estonya ve Letonya. Teklifim üzerine yeni bir 3+3 formatı oluşturuldu”ifadelerini kullandı.

İngiliz ve Alman hava kuvvetlerinin Baltık’taki hava polisliği süresinin sona ermesi nedeniyle, formatın NATO’nun “doğu kanadında savunmasız bir noktada” oluşturulduğunu söyledi.

Bu formatın oluşturulma amacının ‘hava tatbikatlarının lojistiğinin iyileştirilmesi bağlamında üç Baltık ortağıyla daha yakın koordinasyon sağlamak’ olduğunu belirten Pistorius, komutanlar arasında yapılacak toplantının da gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi. Bu ayın sonunda Litvanya’da.

Alman haber ajansı dpa daha önce Estonya, Letonya ve Litvanya’nın kendi hava savunma sistemlerine sahip olmadığını, bu nedenle 2004 yılından bu yana NATO’nun Baltık ülkelerinde hava güvenliğini sağladığını bildirmişti.

Bu amaçla, NATO müttefikleri kuzeydoğu Avrupa’daki Baltık ülkelerine düzenli olarak savaş uçakları ve işçileri gönderiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu