Ekonomi

Çin yılda 1 milyon ton lityum iyon pili geri dönüştürecek

Dünyanın en büyük pil üreticilerinden ve kullanıcılarından biri olan Çin, son yıllarda pilin kullanımdan kaldırılmasında büyük bir artışla karşı karşıya kaldı ve bu zorluğa büyük ölçekli geri dönüşüm çabalarıyla yanıt verdi.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) geçen hafta, ülkenin 10.000’den fazla pil geri dönüşüm hizmet noktası kurduğunu söyledi. Bu yılın ilk beş ayında yaklaşık 115.000 ton pil geri dönüştürülerek geçen yılın toplamını geçti.

CCID Consulting’e göre Çin’de pil devre dışı bırakma, 2021’den bu yana önemli ölçüde arttı. 2022’de yaklaşık 277 bin ton elektrikli pil hizmet dışı bırakıldı. 2025 yılından sonra ise bu rakamın yılda 1 milyon tona çıkması bekleniyor.

Bu arada, Çin Bilimler Akademisi Qinghai Tuz Gölleri Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, kullanımdan kaldırılmış lityum iyon pillerden lityumun yüzde 90’ından fazlasını geri kazanmanın yeni bir yolunu buldu.

Ekip, bu yeni teknolojiyi uygulamak için geri dönüşüm şirketleriyle birlikte çalışıyor. Lityumu asitle süzerek çıkarmak için membran ayırma teknolojisi uyguladı, geri kazanılan lityum karbonatın saflığı yüzde 99,69’a ulaştı ve bu da yüksek bir ticari maliyete sahip. Tüm süreçte lityumun geri kazanım oranı yüzde 92,24’e ulaştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu