Haber

Deprem yaşayan çocuklara ‘oyun en iyi ilaç’

Hiç şüphesiz depremden en çok çocuklar etkileniyor. Kocaeli Büyükşehir, Hatay Defne’deki depremzedeleri oyunlarla hayata bağlamaya çalışıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın Defne ilçesinde meydana gelen sarsıntının yaralarını sarmak için var gücüyle çalışıyor. Önder Büyükakın’ın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda barınma, gıda ve altyapı gibi ihtiyaçlar karşılanırken, depremzedelere de manevi destek veriliyor. “Oyun en iyi ilaçtır” diyen Kocaeli Büyükşehir’in uzman psikologları, sosyal aktivite ve oyun parkında travma yaşayan çocuklarla oyunlar oynuyor. Psikologlar ayrıca depremzedelere manevi ilk yardım sağlar.

YARALAR GERİ DÖNMEYE ÇALIŞIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından depremden en çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay’ın Defne ilçesine atandı. Önder Büyükakın ve grubu ilçeye ayak bastığından beri beyin sarsıntısının yaralarını sarmak için çok değerli adımlar atıldı. Arama kurtarma, altyapı, içme suyu, gıda, çadırkent ve sahra hastanesi çalışmaları devam ederken, depremden en çok etkilenen çocukları güzelleştirmek için Defne’de bulunan Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin bahçesine özel çadır hazırlandı. oynamak.

OYUNUN UYGULANABİLİR GÜCÜ

Depremden en çok etkilenen, en çok korkan ve başı belada olan hiç şüphesiz çocuklardır. Mutlu yuvalarından bir gecede ayrılan çocuklar, hem kaybetmenin acısını yüreklerinde hissederler hem de bu yeni duruma alışmaya çalışırlar. Bu noktada çocukların ruhsal olarak bu felaketi en hafif şekilde atlatabilmeleri için oyunun yumuşatıcı gücü büyük önem taşımaktadır. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı uzman psikologlar beyin sarsıntısı alanında hem çocukların hem de yetişkinlerin ruhlarında oluşan yaraları sarmaya çalışıyor.

PSİKOLOJİK İLK YARDIM

Büyükşehir Belediyesi’nin okul bahçesinde depremden etkilenen çocuklar için kurduğu sosyal aktivite ve oyun alanına gelen çocuklar, gün içinde uzman psikologlar eşliğinde oyunlar oynayıp fotoğraf çektirerek deprem olgusundan bir nebze olsun uzaklaşıyorlar. . Büyükşehir’in uzman psikologları gün içinde çocuklarla yakından ilgilenirken, onlarla birlikte adapte oyunlar oynayıp resimler çiziyorlar. Uzman psikologlar da talep halinde yetişkinler için manevi ilk yardım uygulamaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu