Ekonomi

Morgan Stanley: “AI ve ChatGPT’ye olan ilgideki artış, iPhone’un 2007’de yarattığına benziyor”

Yapay zeka (AI) uygulamalarındaki son momentum, devrimci olmaktan çok evrimseldir. Morgan Stanley analistleri bugün “Yapay Zeka Teknolojinin Manzarasını Nasıl Değiştirecek… ve Sırada Ne Var?”başlıklı bir not yazdı.

analistler, “Yapay zeka güdümlü teknoloji inovasyonunun hızlanarak tüketici davranışında değişikliklere ve tüm ekonomi genelinde yeni kurumsal gelir ve üretkenlik sağlayıcılarına yol açtığını görüyoruz.”söz konusu.

Ayrıca Morgan Stanley, çoğunlukla Kasım 2022’de ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle körüklenen AI ilgisindeki son artışın, Apple’ın 2007’deki en sonuncusu olduğunu söyledi. “tüketiciler ve işletmeler için mobil ortamı ve kullanımları genişletmek”iPhone anı ile ilişkili.

Morgan Stanley’nin derinlemesine analizi, önde gelen teknoloji platformlarını içeriyor – Google (NASDAQ: GOOGL), Microsoft (NASDAQ: MSFT), Amazon (NASDAQ: AMZN), Meta Platformları A.Ş. (NASDAQ: META) ve Elma (NASDAQ: AAPL) – devam eden yapay zeka çılgınlığından yararlanmak için onu en uygun konumda görüyor.

Bu teknoloji şirketleri topluluğu “Gittikçe karmaşıklaşan yapay zeka modelleri oluşturmanın/sürdürmenin yüksek sermaye/bilgisayar yoğunluğu ve ölçeklendirilmiş, benzersiz veri kümelerinin artan önemi göz önüne alındığında”yarışa liderlik etmek.

Bununla birlikte, AI ile ilgili maliyetler de çok yüksektir. “Morgan Stanley” Yapay zeka iş yükü penetrasyonu arttıkça enerji ve bant genişliği maliyetlerinde artış”görmeyi bekliyorum.

Bu ortamda yapay zeka ile ilgili hisseler yükselmeye devam ediyor. C3 AI Inc (NYSE: AI), şirket yönetiminin geçen haftaki yardım davetinde 2022 ortalarına kıyasla iş duyarlılığında “dramatik bir değişime” tanık olduğunu söylemesinin ardından Cuma günü %33,65 arttı.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

cayirli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu