Haber

Tunus’ta engellenen 18 düzensiz göç girişiminde 856 göçmen yakalandı

Tunus’un çeşitli kentlerinde düzenlenen operasyonlarda 18 düzensiz göç girişimi engellendi, 856 göçmen gözaltına alındı.

Tunus Ulusal Güvenlik Kuvvetleri Sözcüsü Hüsameddin el-Cibali, Tunus’un farklı bölgelerinde gerçekleştirilen sistemsiz göç teşebbüslerine ait yazılı açıklama yaptı.

Ülkenin farklı kentlerinde güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlar sonucunda 18 göç teşebbüsünün engellendiğini belirten Cibali, gözaltına alınan 856 göçmenden 776’sının Sahra Altı Afrika’dan oburlarının ise Tunuslu olduğunu kaydetti.

Göçmenlerin ortasında 6 bebeğin de bulunduğunu aktaran Cibali, “Çocukları, gençleri ve kadınları mağdur eden insan kaçakçılarına karşı mücadelede, vatandaşların şahit oldukları göç girişimlerini ihbar ederek destek olmalarını bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Cibali, gözaltına alınanların yasal süreçlerinin yapılması için savcılığa sevk edildiğini aktardı.

Avrupa’ya ulaşmak için Afrika’dan Akdeniz’e açılıyorlar

Afrika’nın kuzeyindeki Tunus ve Libya üzere ülkeler, Akdeniz üzerinden yasa dışı yollarla Avrupa’ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için bir çıkış noktası olarak görülüyor.

Tunus İçişleri Bakanlığı, 2021 boyunca 10 bin 371’i Sahra Altı Afrika’dan olmak üzere 20 bin 616 düzensiz göçmenin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Ulusal Muhafız Birliği de 25 Ağustos’ta yaptığı açıklamada 2022 başından itibaren Tunus genelinde Avrupa’ya yönelik 1509 düzensiz göç girişiminin engellendiğini belirtmişti.

Uluslararası Göç Örgütü’nün ekim ayında yayımladığı raporda, Ocak 2021’den bu yana çoğunluğu Libya ile Tunus kıyıları çıkışlı olan ve İtalya veya Malta’ya geçmeye çalışan sistemsiz göçmenlerden 2 bin 836’sının teknelerinin batması ya da açlık, susuzluk üzere nedenlerden hayatını kaybettiği söz edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu