Teknoloji

Yılda 1 milyar dolar! Apple yapay zekayı tüm cihazlarına taşıyacak

ChatGPT ve diğer araçları teknoloji endüstrisini kasıp kavurduğunda, bu o kadar da önemli değildi.

Apple’ın dikkate değer tek yapay zeka çözümü, iOS 17’deki geliştirilmiş otomatik düzeltme sistemiydi.

Ancak şirket uzun süre sessiz kaldıktan sonra hızlı bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

Yılda 1 milyar dolar harcayacak

Apple, dünyayı kasıp kavuran üretken yapay zekayı tüm cihazlarına ve hizmetlerine taşımak için yılda 1 milyar dolar harcayacak.

Apple ilk olarak Ajax adında kendi geniş dil modelini oluşturdu ve işlevselliği test etmek için “Apple GPT” adlı dahili bir chatbot’u piyasaya sürdü.

Bir sonraki kritik adım, teknolojinin rekabetçi olup olmadığını ve Apple’ın bunu ürünlerine nasıl uygulayacağını belirlemek olacak.

Şirketin üretken yapay zeka girişimi, Apple’ın yapay zeka ve yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcıları John Giannandrea ve Craig Federighi tarafından yönetiliyor.

Yapay zeka destekli Siri yolda

Giannandrea, yeni bir yapay zeka sistemi için temel teknolojinin geliştirilmesini denetliyor ve ekibi, bunu derinlemesine uygulamak için Siri’yi yeniliyor.

Siri’nin bu daha akıllı versiyonu gelecek yıl hazır olabilir ancak teknolojiyle ilgili hâlâ endişeler var.

Bu nedenle Apple’ın yapay zeka özelliklerinin ürün yelpazesine yayılması daha uzun sürebilir.

CraigFederighi’nin yazılım mühendisliği kümesi, iOS’un bir sonraki sürümüne yapay zeka ekleyecek.

Yeni özellikler hem Siri’nin hem de Mesajlar uygulamasının soru sorma ve cümleleri otomatik tamamlama biçimini iyileştirecek ve rakip hizmetlerdeki son değişiklikleri yansıtacak.

Apple’ın yazılım mühendisliği ekipleri aynı zamanda üretken yapay zekayı Xcode gibi geliştirme araçlarına entegre etmeyi düşünüyor; Bu, uygulama geliştiricilerin yeni uygulamaları daha hızlı yazmasına yardımcı olabilecek bir hamledir.

Bu, geliştiricilere kod yazarken otomatik tamamlama önerileri sunan Microsoft’un GitHub Copilot hizmetine oldukça benzer.

Şirket içinde devam eden tartışmalardan biri de üretken yapay zekanın nasıl dağıtılacağıdır: tamamen cihaz üzerinde bir deneyim olarak mı, bulut tabanlı bir sistem olarak mı, yoksa ikisinin arasında bir şey olarak mı?

Cihaz üzerinde bir yaklaşım daha hızlı çalışacak ve gizliliğin korunmasına yardımcı olacaktır, ancak Apple’ın yapay zeka özelliklerinin bulut aracılığıyla dağıtılması daha gelişmiş işlemlere olanak tanıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu